piątek, 22 kwietnia 2016

Mało co mocno nie podkreśli krawędzi trawy ewentualnie kwiatów jak małe ��ywe sztachety.

Nadzwyczaj wysokie, bo ponad dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , natomiast w razie potrzeby zacienia sąsiadujące domy i ulice. Aby zrobić taki parkan rośliny zasadzamy wokół granic posiadłości. Jeżeli mamy pod dostatkiem miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzeszki. Jeśli chcemy ażeby nasze żywe plot było niesłychanie postawne a jednocześnie cienkie to w cieniu wolno je ukształtować z limaku powszechnego, grabu powszechnego a także klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, że w momencie gdy rośliny nas przewyższa, ich obcinanie może być bardzo utrudnione.

Nic właściwie nie podkreśli linii trawy lub rabaty jak niskie żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie podobnie trawnik, jak i rośliny kwiatowe nie zawsze potrafią dobrze wzrastać w wskazanych grządkach, małe krzewy umieją utrzymać zielone bogactwo w ryzach ewentualnie osłonią gołe placki gleby. Ładnie uformowany mały żywopłot sam zresztą robi za dekoracje ogrodu. Na zielone ploty nadaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Na wiosnę tylko ploty kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, jakich się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, lecz wszak w ciemnych zakamarkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś upiększają je zgrabne jabłuszka, które wolno przerobić na przetwory.

Niskie ewentualnie wysokie zielone ogrodzenia wolno otrzymać z roślin szpilkowych.

Na nieszczęście, drzewa z tej grupy bywają dużo bardziej kosztowne aniżeli drzewa liściaste. Z nich najlepiej toleruje miejsce zacienione cis zwyczajny. Zazwyczaj szeroko się rozrasta oraz trzeba go redukować, jakkolwiek jego przemianę Cis jest dozwolone odłożyć samopas.Powinien się szybko rósł tudzież oszczędzi filarowy kształt.

Jeśli wasz zakamarek jest bardzo zacieniony, powinno się aby żywy ostrokół rozświetlić kolorowymi plamami. Niektóre z cienioznośnych gatunków maja klasy o jasnych czy tez wielobarwnych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr nieskomplikowany Aureum a dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne barwy są w najwyższym stopniu jaskrawego w słońcu, wszak nawet w cieniu korona drzewa zostają dosyć jasne, niemal oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz