środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek kamienie ogrodzenia te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało biegłym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Chociaż głazy ogrodzenia te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało fachowym okiem z trudem je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, prostej obróbce a także stosunkowo niskiej zapłacie. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najłatwiej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia albo wstępnie ociosuje, umieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie wysyła do miejsca budowy plot plastykowe na ogrodzenie i furtkę ze sztachet. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak połączony lepiszczem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Prócz podstawy zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się zabarwienie głazów na sztacheta z PCV na plot i bramkę ogrodzeniowa, przybierają one wówczas wielorakie odcienie czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak ogromnych złóż wycina się największe bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy wolno też ciąć na sześciany o proporcjonalnych kształtach, użytkowane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Można też je porcjować przy asyście specjalistycznych klinów i dłut na cienkie, nierównych konturów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztacheta z plastyku wykorzystuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród zgromadzonych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować polecane na sztachety plastykowe na plot i bramę ogrodzeniowa. Nadają się jednak głównie do stosowania w środku budynku, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie tracą połysk. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku i naszych upodobań kształt kamiennych tafli może być przeróżny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto skróconych prostokątów względnie kwadratów. Murki i sztachety plastikowe z Trzebnic na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek buduje się z kamieni różnorakiego konturu, ułożonych na kamiennym lub betonowym fundamencie. O ile płot powstaje z kafli o nieproporcjonalnych układach, wypada je adekwatnie zestawiać tzn. tak, iżby kształt każdego kolejnego scalał się z poprzednim. Żeby takie płot było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe luki w środku można dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur w mgnieniu oka niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Łatwo obrastają również mchem oraz wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając nawierzchnię ogrodzenia lub rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać kurzu z powierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Sprofilowane fabryki czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego polerowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pragniemy, ażeby głazy na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz