wtorek, 24 maja 2016

Długowieczne ogrodzenia drewniane

Długowieczne ogrodzenia z drewna

Niepoprawnie zabezpieczone sztachety z drewna szybko się eksploatują oraz mogą nieodwracalnie zgubić swój pierwotny czar i cechy. Decydując się na zastosowanie drewna na płot warto poznać typy konserwacji oraz konserwacji takiego płotu. Tylko wówczas zdołamy upajać się jego pięknem przez długie lata.

Wszystkie prace konserwujące ogrodzenie z drewna powinno się zacząć od dokładnego oraz starannego przygotowania materiału na płot, ponieważ od tego uzależniony jest wynik końcowy własnych prac. Przed użyciem produktów do osłony i dekoracji sztachet z drewna kluczowe jest sprawdzenie, czy drewno jest czyste, suche i czy nie nosi symptomów biokorozji. Nie wcześniej niż po zakończeniu obróbki drzewa na ogrodzenie możemy przejść do aplikacji preparatów konserwujących.

Pielęgnację, przede wszystkim w przypadku gołego drzewa ogrodzeniowego, powinniśmy zacząć od naniesienia 1-2 warstw bezbarwnego impregnatu technicznego, który chroni drewno ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną i robakami. Jak ochronimy już nasze płot przed postępem biokorozji, wypada nanieść kolejne amalgamaty, które asekurują je przed warunkami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeśli pragniemy zdołać zachować naturalny odcień drewna naszego ogrodzenia, winniśmy użyć bezbarwny lakier do użyć zewnętrznych. Jeśli zaś zależy nam na nadaniu naszemu ogrodzeniu ustalonego pigmentu, winnyśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący albo lakierobejcę.

W pierwszym wypadku środek konserwujący wsiąknie w drewno, ochroni ogrodzenie od wewnątrz, ale nie wytworzy na jego powierzchni ochronnego filmu. Zabezpieczone w ten sposób ogrodzenie pozostanie matowe oraz przyjemne w dotyku. Jeśli zależy nam na doskonalszej i trwalszej ochronie płotu, powinniśmy zastosować lakierobejcę. Lakierobejca wykreuje na powierzchni malowanego ogrodzenia lakierowy film, który skuteczniej niż w wypadku impregnatu ochroni płot przed ujemnym działaniem warunków atmosferycznych.

Jak widać ażeby ogrodzenia z drewna były trwałe należy poświęcić im wiele uwagi i troski.

Całkowicie inaczej jest w wypadku płotów plastikowych. Ten wariant ogrodzeń jest w pełni wytrzymała na warunki atmosferyczne na skutek czego nie wymaga pielęgnacji. Ogrodzenia wykonane z plastiku nie podlegają także biokorozji wobec tego służą swoim właścicielom przez wiele lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz